WYSTAWA WE WSCHOWIE

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom

Dorobek i twórczość Eugeniusza Stankiewicza   (Wystawa w Muzeum we Wschowie)

Ekspozycja stanowi przegląd twórczości artysty, poczynając od młodzieńczych, wschowskich prób „Getasa“, po dojrzałe, mistrzowskie miedzioryty, pozostające w swoim gatunku arcydziełami sztuki graficznej.  (...) 

Eugeniusz Get - Stankiewicz rozpoczął edukację szkolną we Wschowie w 1947r.,a Jego głównymi pasjami od najmłodszych lat było rysowanie i czytanie. Jako licealista brał udział w zajęciach kółka plastycznego przy Powiatowym Domu Kultury we Wschowie.Co dwa tygodnie przyjeżdżał tam z Zielonej Góry prof. Ignacy Bieniek, który uczył podstaw malarstwa, przeprowadzał korekty, które były cennymi wskazówkami w przyszłej karierze artystycznej Geta. To jego Stankiewicz wspominał po latach w słowach: "stworzył we mnie takie wyobrażenie, że można całe życie spędzić malując"

 

Przy projektowaniu scenariusza wystawy zostały wykorzystane bogate zbiory dzieł sztuki z różnych okresów działalności artystycznej, na które składają się rysunki i grafiki powstałe we Wschowie w latach 1958 – 1960, a przede wszystkim bardzo różnorodny zbiór miedziorytów stanowiący pod względem tematycznym istotę poszukiwań artystycznych. Bardzo ważną prezentacją stanowiącą trzon wystawy jest kolekcja plakatów, tworzących jeden z najważniejszych epizodów w karierze artystycznej Geta – Stankiewicza. Na ekspozycję składają się prace pochodzące z prywatnej kolekcji braci artysty Janusza Stankiewicza oraz Lecha Stankiewicza. Są one związane z historią rodziny i to zarówno z okresem oszmiańskim, jak i tym powojennym, wschowskim i wrocławskim. 
Patronat honorowy nad wystawą objęli: Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu prof. Jacek Szewczyk, Wojewoda Lubuski Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak oraz Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Krzysztof Grabka.

 

Słowo Ziemi Wschowskiej, wyd. 12/2012